Szanowni Pastwo, w celu wiadczenia usug na najwyszym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawie dotyczcych cookies oznacza, e bd one zamieszczane w Pastwa urzdzeniu kocowym. Jeli nie wyraaj Pastwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przegldarki internetowej. Dowiedz si wicej.


 

 

RUDAWY JANOWICKIE
Sokoliki i Krzyżna Góra, Kolorowe Jeziorka, Kompleks Sanatoryjny w Wojkowie
 

SOKOLIKI i KRZYŻNA GÓRA Od wschodu Sudety Zachodnie zamykają wyjątkowo malownicze Rudawy Janowickie, których piękno doceniła w XIX w rodzina królewska Prus włączając masyw do programu sentymentalnego kształtowania krajobrazu. Do dziś spotkać można ślady platform widokowych , które były ulubionym celem podczas romantycznych spacerów i schadzek.
Główny grzbiet Rudaw rozciąga się od Przełęczy Kowarskiej po Dolinę Bobru. Jednym z magnesów przyciągających tu turystów są zgrupowania granitowych skałek, na  których pierwsze kroki stawiali najbardziej znani polscy alpiniści. Dwie najsławniejsze góry to Krzyżna Góra (654 m n.p.m) i Sokolik (642 m n.p.m)  zwane często Sokolikami lub Biustem Brigitte Bardot a także Cycengebirge, z daleka bowiem przypominają kobiece piersi. Z Sokolika, na którego szczyt prowadzą  metalowe, spiralne schodki zbudowane sto lat temu, rozciąga się przepiękny widok  na Rudawy, Góry Kaczawskie, Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską Uwaga
Warto również wspiąć się na bliźniaczą Krzyżną Górę, na której szczycie stoi ustawiony w 1830 r. wielki metalowy krzyż, po to aby żona księcia Wilhelma Marie Anne widziała go z okien swoich  komnat w Karpnikach. Na zboczach góry stał kiedyś średniowieczny zamek Sokolec, którego ruiny można zobaczyć do dziś. Ze szczytu Krzyżnej Góry rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na Karkonosze, który z pewnością rekompensuje trudy wspinaczki.

KOLOROWE JEZIORKA Będąc w Rudawach Janowickich nie można przeoczyć Kolorowych Jeziorek powstałych po intensywniej eksploatacji pirytów, krystalicznych siarczków żelaza, zwanych również złotem głupców, grudki bowiem przypominały złoto. Eksploatacja zakończyła się na pocz. XX w. a wyrobiska zapełniono wodą, która rozpuściła związki chemiczne przybierając niesamowite kolory. Pierwsze Jeziorko od strony Rędzin to okresowy Zielony Stawek, niżej znajduje się niewielkie Błękitne Jeziorko, którego  szmaragdowa barwa przepięknie współgra z otaczającym je laskiem, tworząc niezwykle nastrojowe miejsce. Niedaleko od Błękitnego Jeziorka znajduje się najstarsza i najbardziej malownicza kopalnia Hoffnung. Wchodząc na jej teren trudno oprzeć się kosmicznemu klimatowi stworzonemu przez nagie zbocza i urwiska o rdzawo-żółtym zabarwieniu, pośród których podziwiać można Purpurowe Jeziorka. Kopalnia Hoffnung jest również wymarzonym miejscem dla kolekcjonerów minerałów, którzy mogą tu znaleźć fluoryty, chalkopiryty i piryty.

KOMPLEKS SANATORYJNY  Takie budynki już nie powstają jak te, które są niewątpliwą ozdobą krajobrazu w Kowarach – Wojkowie. Budynek „Wysoka Łąka” powstał w 1902 roku, a architekt wzorował się na podobnym obiekcie ze szwajcarskiego Davos. Murowano-drewaniany obiekt   z licznymi szczytami i wieżyczkami od początku został zaprojektowany jako obiekt sanatoryjny i taką funkcję pełni do dziś. Całość otacza park, a z tarasów rozciąga się widok na Karkonosze. Obok stoi drugi podobny budynek 20 lat młodszy, w którym obecnie znajduje się szpital „Bukowiec”, a który także był projektowany na potrzeby sanatorium. 

  | Drukuj


Napisz komentarz
Nie masz pozwolenia na pisanie komentarzy.
 

 

 

  START |  NOCLEGI |  HISTORYCZNIE |  AKTYWNIE |  PRZYRODNICZO |  ZDROWO |  WARTO ODWIEDZIĆ |  AKTUALIA |  IT |  REKLAMA |  KONTAKT |  deutch |  english 

 

Copyright & Design 2006 by KAI

Karkonosze Szklarska Poreba Karpacz Jelenia Gora Swieradow Zdroj Karkonosze narty rowery historia wycieczki

Powered by Forbiz 1.7 | ©2002-2006 Forbiz

Karkonosze Szklarska Porba Karpacz Karkonosze Karkonosze Mountains Kopa Szrenica