Szanowni Pastwo, w celu wiadczenia usug na najwyszym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawie dotyczcych cookies oznacza, e bd one zamieszczane w Pastwa urzdzeniu kocowym. Jeli nie wyraaj Pastwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przegldarki internetowej. Dowiedz si wicej.


 

 

WĘDRÓWKI PO KARKONOSZACH
od wschodu do zachodu po Karkonoskim Parku Narodowym
 

KOCIOŁ ŁOMNICZKI to największy kocioł karkonoski pochodzenia lodowcowego, którego krawędzie sięgają wysokości 1300 m n.p.m. a dno o 100 m niżej. Tu swój początek ma potok Łomniczka tworzący jar, opadający licznymi kaskadami 300 m w dół. Na zachodniej ścianie kotła usytuowano symboliczny górski cmentarz, jedyny taki w Polsce, poświęcony ludziom związanym z Karkonoszami. Zimą w kotle schodzą lawiny, dlatego wówczas obowiązuje tam zakaz wstępu. Latem spacer również nie należy do najłatwiejszych. Miejsce to od wieków fascynowało poszukiwaczy złota oraz kamieni szlachetnych. U wejścia do kotła usytuowano schronisko.
 
ŚNIEŻKA (1602 m n.p.m.) To miejsce magiczne. Góra pielgrzymów. Na jej szczycie wzniesiono kaplicę św. Wawrzyńca (1861r.) Śnieżka według statystyk przez 296 dni jest otoczona chmurami. Kiedy jednak niebo jest bezchmurne, widoczność często przekracza 100 km. Średnioroczna temperatura nieco przekracza 0 stopni Celsjusza. Zdarzało  się niejednokrotnie, że śnieg potrafił tam padać w lipcowe, czy sierpniowe dni. Szczyt jest rezerwatem ścisłym Parku Narodowego. Skały porośnięte są alpejską i polarną roślinnością. Na szczycie jest kaplica Św. Wawrzyńca, schronisko i stacja Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z ekspozycją urządzeń meteorologicznych dla zwiedzających.

RÓWNIA POD ŚNIEŻKĄ płaskowyż pod najwyższą górą Sudetów. W najszerszym miejscu ma prawie 3 km długości. Miejsce to jest bardzo podmokłe. Znajdują się tu torfowiska nawet o średnicy 50 metrów. Ponieważ zachowało się tam wiele cennych gatunków roślin, jest to teren rezerwatu ścisłego. Biorą tu swój początek rzeki Biała Łaba, Upa i Łomnica. Po środku Równi, zwanej również  Białą Łąką, stoi schronisko Lucni Bouda. Na Równi pod Śnieżką usytuowano jedno z kilku granicznych, górskich przejść turystycznych.

KOCIOŁ MAŁEGO STAWU  miejsce urokliwe o każdej porze roku bez względu na porę dnia i pogodę. Kocioł Małego Stawu jest jednym z najpiękniejszych miejsc Karkonoszy. Niewielkie górskie jeziorko od południa i zachodu otoczone stromymi skalnymi ścianami i żlebami, którymi zimą schodzą liczne lawiny. Obok stawu, na miejscu starej chaty pasterskiej wybudowano schronisko „Samotnia” (1670r.). nieopodal usytuowane jest drugi z kotłów z dużym stawem.

PRZEŁĘCZ KARKONOSKA to sam środek Karkonoszy (1198 m n.p.m.). Prowadzi do niej Droga Celna.  Od czeskiej strony można dojechać samochodem. Po polskiej stronie ruch odbywa się tylko pieszo. W trakcie działań wojennych drogę budowali polscy, francuscy i rosyjscy jeńcy wojenni. Na samej przełęczy usytuowane są schroniska: polskie i czeskie. Jest tam także turystyczne (piesze, rowerowe i narciarskie) przejście graniczne.
WIELKI SZYSZAK (1509 m n.p.m. ) to najwyższy granitowy szczyt Karkonoszy (drugi co do wielkości po Śnieżce w ogóle). Jest to jednocześnie piękny punkt widokowy. Można do niego dojść od wschodu ścieżką wyściełaną kamiennymi płytami. Trasa ta powstała w XIX w. a ufundowała ją znana w całym regionie rodzina Schaffgotschów.


WODOSPAD SZKLARKI na wysokości 520 m n.p.m. jest niezwykle popularny wśród gości odwiedzających Karkonosze. Można tu bowiem wygodnie dojechać samochodem, który pozostawia się na parkingu (bezpłatnym), skąd wygodnie można dojść do wodospadu (wjazd dostosowany również dla potrzeb osób niepełnosprawnych). Kaskada wodospadu liczy 13,3 m. Woda podchodzi do niego dość szeroko i opada skalistym lejem. Nad wodospadem usytuowane jest schronisko Kochanówka. Cały rejon jest enklawą Karkonoskiego Parku Narodowego i przed wejściem należy kupić bilet.

ŚNIEŻNE KOTŁY nazywane „Oczami Karkonosza” a także „Kryjówką Ducha Gór” są jednym z najpopularniejszych celów wycieczek. Już na początku XIX w. powstało nad tam  pierwsze schronisko, ale często rujnowały go liczne wichury i uderzenia pioruna. Wielokrotnie przebudowywane teraz służy wyłącznie jako stacja przekaźnikowa.
Po wjeździe kolejką krzesełkową na Szrenicę, do Śnieżnych Kotłów prowadzi szeroka i płaska droga, po której poruszać  się mogą nawet najmniej sprawni turyści. Niesamowite widoki, fantastyczny zapach kosodrzewiny i "krystaliczne powietrze" wynagrodzą wszelkie trudy.
Na dno kotłów prowadzi trudny kamienisty szlak. To miejsce, gdzie często nawet w sierpniu zalega jeszcze śnieg. Stąd jego nazwa. Dwa polodowcowe kotły mają pionowe ściany o wysokości 200 metrów. Na ich dnie znajdują się 3 śnieżne małe stawy. Rozdziela je Grzęda - skalna przegroda. Śnieżne Kotły są rezerwatem ścisłym.  Rośnie tam  niezwykle rzadka roślinność alpejska i arktyczna. Dlatego też nie wolno zbaczać z wytyczonych szlaków. Nad Śnieżnymi Kotłami  są tarasy widokowe, z których przy dobrej widoczności widać miejscowości oddalone o 100 km. Zimą ze względu na częste lawiny, zamknięty jest szlak prowadzący dnem kotłów.


SZRENICA (1362 m n.p.m.) Szczyt pokryty jest granitowymi gołoborzami. Jego wschodnią ścianę tworzy Kocioł Szrenicki, ulubione miejsce "paraglajciarzy", którzy z góry tej często, choć nie leganie, starują. Na Szrenicę dostać się  można pieszo lub kolejką krzesełkową ze Szklarskiej Poręby.
Góra ta jest popularna przede wszystkim wśród narciarzy. SkiArena Szrenica to jeden z największych ośrodków narciarskich nie tylko w Karkonoszach, ale też w Polsce.
Na szczycie Szrenicy stoi prywatne schronisko. Kuchnia szczególnie słynie z pierogów i naleśników z jagodami i bitą śmietaną.

HALA SZRENICKA położona na wysokości od 1150 do 1300 m n.p.m. jest wysokogórską łąką torfową. Idealne miejsce do nauki jazdy na nartach, ale i również do jazdy rekreacyjnej, zwłaszcza w marcowym słońcu. Miłośnicy przyrody znajdą tutaj wiele interesujących gatunków roślin. Natomiast poszukiwacze skarbów, przy odrobinie szczęścia mogą z wśród zwykłych kamieni znaleźć ametyst.
WODOSPAD KAMIEŃCZYKA jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Karkonoszach i najwyższy wodospad po polskiej stronie. Kamieńczyk wypływa na wysokości 1260 m n.p.m. z Hali Szrenickiej i jego źródła znajdują się w ścisłym rezerwacie przyrody. Z wysokości 840 m n.p.m. woda spada 27 metrów w dół trzema kaskadami.  Pod środkową kaskadą jest jama wykopana, prawdopodobnie przed wiekami, przez poszukiwaczy złota. Na dole wodospadu stworzony jest naturalny, blisko 100 metrowy wąwóz. Ze względów bezpieczeństwa wejście do wąwozu Kamieńczyka odbywa się jedynie w kaskach, które za opłatą można wypożyczyć przy zejściu.Opłaty za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego :
  • opłata normalna jednodniowa 4 zł,
  • ulgowa jednodniowa 2 zł,
  • trzydniowa normalna 8,00 zł ulgowa 4 zł.
  • zbiorowy jednodniowy (dla 10 osób);
  • dla grup z przewodnikiem sudeckim 28,00 zł ulgowa 14 zł.
  • Wejście do Wąwozu Kamieńczyka (kwoty brutto): Opłata normalna  4 zł Opłata ulgowa 2,00 zł Zbiorowe jednorazowe (dla 10 osób) dla grup z przewodnikiem górskim sudeckim 28,00 zł /14 zł

Szczegółowy cennik opłat dostępny jest na stronie http://www.kpnmab.pl/  

 

  | Drukuj

  


Serie zdjęć


Napisz komentarz
Nie masz pozwolenia na pisanie komentarzy.
 

 

 

  START |  NOCLEGI |  HISTORYCZNIE |  AKTYWNIE |  PRZYRODNICZO |  ZDROWO |  WARTO ODWIEDZIĆ |  AKTUALIA |  IT |  REKLAMA |  KONTAKT |  deutch |  english 

 

Copyright & Design 2006 by KAI

Karkonosze Szklarska Poreba Karpacz Jelenia Gora Swieradow Zdroj Karkonosze narty rowery historia wycieczki

Powered by Forbiz 1.7 | ©2002-2006 Forbiz

Karkonosze Szklarska Porba Karpacz Karkonosze Karkonosze Mountains Kopa Szrenica