Szanowni Pastwo, w celu wiadczenia usug na najwyszym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawie dotyczcych cookies oznacza, e bd one zamieszczane w Pastwa urzdzeniu kocowym. Jeli nie wyraaj Pastwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przegldarki internetowej. Dowiedz si wicej.


 

 

OD WIOSNY DO JESIENI
turystyka piesza, rowery, wspinaczka, lotniarstwo
 

Wędrówki, wycieczki rowerowe, wspinaczka skałkowa, szybownictwo, lotniarstwo i kajakarstwo - nie wiele jest takich miejsc, gdzie można uprawiać tyle różnorodnych form aktywnego wypoczynku. A takim miejscem są właśnie Karkonosze, Kotlina Jeleniogórska i otaczające ją Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie i Góry Izerskie.
Nie ma takiego drugiego miejsca, by w tak bliskim sąsiedztwie była tak duża różnorodność szlaków pieszych. Ukształtowanie Karkonoszy pozwala na dowolne zaplanowanie wycieczek w  zależności od upodobań, kondycji, możliwości i wieku. Nawet najwyższe szczyty są  dostępne dla spacerów całymi  rodzinami.
Niższe obszary gór doskonale nadają się także do uprawiania turystyki rowerowej zarówno przez amatorów jak i prawdziwych zawodowców. Góry Izerskie oferują ponad 300 km różnych tras rowerowych. Cała Kotlina Jeleniogórska może się pochwalić ponad 500 km tras poprowadzonych głównie leśnymi duktami i ścieżkami, które świetnie nadają się też  do Nordic Walking.
 Kotlina Jeleniogórska to obszar doskonale znany przez szybowników z całego świata. Prądy powietrzne i słynna „Karkonoska Fala” umożliwiają pobijanie rekordów wysokości. Z grzbietu Karkonoszy starują glajciści. Rzeka Kamienna czy Bóbr świetnie nadają się górskich spływów kajakowych, a liczne skały do nauki wspinaczki.TURYSTYKA PIESZA Historia turystyki pieszej sięga w Karkonoszach siedemnastego stulecia. Góry te od wieków przyciągają piechurów z odległych zakątków Europy. Region obecnie oferuje ponad 400 km tras pieszych o różnym stopniu trudności. Są tu szlaki dla wędrowców w każdym wieku i o różnym przygotowaniu. Można zaplanować krótkie, kilkugodzinne wypady w góry, jak i wieloetapowe, całodzienne wę drówki. Różnorodność tras pozwala na wędrówki w każdym wieku. Przewodnicy Sud eccy oferują swoją pomoc zarówno turystom indywidualnym jak i grupom wycieczkowym.
 Karkonosze często nazywane są małymi Alpami. Ma to swoje uzasadnienie przede w klimacie, który na wysokości 1000 metrów  jest zbliżony do klimatu alpejskiego jaki jest tam na wysokości dwukrotnie wyższej. Stąd na grzebiecie Karkonoszy występuje subalpejska roślinność.  Choć nie są to góry wysokie, warto pomyśleć o odpowiednim ubraniu i być przygotowanym na każdą ewentualność.

WYCIECZKI ROWEROWE Cały region to rowerowy raj oferujący kilkaset kilometrów tras o różnym stopniu trudności. Tutaj trenują najlepsi na świecie kolarze górscy, a wśród nich Maja Włoszczowska dwukrotna wicemistrzyni świata.
Na szczególną uwagę zasługują Góry Izerskie i Pogórze Karkonoszy. Są tu liczne trasy zarówno dla początkujących, rodzinnych wypraw, jak i bardziej wymagających rowerzystów lubiących duże przewyższenia zarówno podczas podjazdów jak i zjazdów.
W całej Kotlinie Jeleniogórskiej od wiosny do późnej jesieni organizowane są liczne zawody dla amatorów i zawodowców. Największymi są: sierpniowy Festiwal Rowerowy w Szklarskiej Porębie określanej mianem Rowe rowej Stolicy Polski oraz Tour de Pologne zaliczany do światowej ligi kolarstwa szosowego.


WSPINACZKA Karkonosze ze względu na ochronę przyrody nie są udostępnione do uprawiania wspinaczki skałkowej. Jednak zarówno w Karpaczu jak i Szklarskiej Porębie powstały miejsca, gdzie można p odjąć naukę wspinaczki.
Prawdziwą mekką wspinaczki górskiej są Rudawy Janowiskie i dwie skały nazwane „Sokoliki”. Od wiosny do późnej jesieni w każdy weekend można tam spotkać adeptów wysokogórskich wędrówek. Tam właśnie szkoliło się wielu polskich himalaistów.


SZYBOWNICTWO „Karkonoska Fala” znana jest od dziesięcioleci. Występuje jesienią. Masy ciepłego powietrza z nad Karkonoszy spływają na dno Kotliny Jeleniogórskiej by przez grzbietem Gór Kaczawskich wzbić się do g óry. Te ciepłe prądy wykorzystują szybownicy z całego świata pobijając kolejne rekordy wysokościowe.
Z ukształtowania terenu i warunków atmosferycznych korzystają też lotniarze, których nie trudno spotkać na „Górze Szybowcowej” położonej w Kotlinie Jeleniogórskiej vis a’ vi  Karkonoszy. Natomiast miłośnicy paraglaitingu szczególnie sobie upodobali górę „Czoło” nad Kowarami oraz Kopę i Szrenicę w Karkonoszach. Na dwóch ostatnich szczytach najłatwiej jest ich spotkać w słoneczne marcowe dni.

SPORTY WODNE Każdej wiosny na rzece kamienna między Szklarską Porębą a Piechowicami można spotkać śmiałków, którzy walczą z żywiołem. Ta górska rzeka toczy wody z topniejących śniegów zachodnich Karkonoszy i Gór Izerskich. Przełom kwietnia i maja to najlepszy okres do pokonania jednego z najtrudniejszych w Polsce górskich odcinków rzeki. Później warto wybrać na Bóbr, który spływny jest od Marciszowa po sam Żagań. Do Wlenia rzeka również ma górski charakter. Wciąż nie odkrytą jest Kwisa, którą można pływać od Mirska. Do dyspozycji wypoczywających sa też duże zbiorniki retencyjne, w tym największy Pilchowicki mający swój początek przy ujściu Bobru z Kotliny Jeleniogórskiej.  Liczne kąpieliska i ośrodki wypoczynkowe są też nad jeziorami leśniańskim i złotnickim. Położone na Pogórzu Izerskim od Karkonoszy oddalone są zaledwie o 30-40 minut jazdy samochodem.Aeroklub Jeleniogórski
ul. Łomnicka-Lotnisko
58-500 Jelenia Góra
tel. 075 7526020
tel. /fax.  075 7523701

PTTK Oddział „Sudety Zachodnie”
ul. 1 Maja nr 86
58-500 Jelenia Góra
tel. 075  75258 51

 

  | Drukuj

  


Powiązane adresy


Napisz komentarz
Nie masz pozwolenia na pisanie komentarzy.
 

 

 

  START |  NOCLEGI |  HISTORYCZNIE |  AKTYWNIE |  PRZYRODNICZO |  ZDROWO |  WARTO ODWIEDZIĆ |  AKTUALIA |  IT |  REKLAMA |  KONTAKT |  deutch |  english 

 

Copyright & Design 2006 by KAI

Karkonosze Szklarska Poreba Karpacz Jelenia Gora Swieradow Zdroj Karkonosze narty rowery historia wycieczki

Powered by Forbiz 1.7 | ©2002-2006 Forbiz

Karkonosze Szklarska Porba Karpacz Karkonosze Karkonosze Mountains Kopa Szrenica