Szanowni Pastwo, w celu wiadczenia usug na najwyszym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawie dotyczcych cookies oznacza, e bd one zamieszczane w Pastwa urzdzeniu kocowym. Jeli nie wyraaj Pastwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przegldarki internetowej. Dowiedz si wicej.


 

 

KARKONOSKI PARK NARODOWY - część zachodnia
Podgórzyn, Piechowice, Szklarska Poręba
 

WIELKI SZYSZAK (1509 m n.p.m. ) to najwyższy granitowy szczyt Karkonoszy (drugi co do wielkości po Śnieżce w ogóle). Jest to jednocześnie piękny punkt widokowy. Można do niego dojść od wschodu ścieżką wyściełaną kamiennymi płytami. Trasa ta powstała w XIX w. a ufundowała ją znana w całym regionie rodzina Schaffgotschów.


WODOSPAD SZKLARKI na wysokości 520 m n.p.m. jest niezwykle popularny wśród gości odwiedzających Karkonosze. Można tu bowiem wygodnie dojechać samochodem, który pozostawia się na parkingu (bezpłatnym), skąd wygodnie można dojść do wodospadu (wjazd dostosowany również dla potrzeb osób niepełnosprawnych). Kaskada wodospadu liczy 13,3 m. Woda podchodzi do niego dość szeroko i opada skalistym lejem. Nad wodospadem usytuowane jest schronisko Kochanówka. Cały rejon jest enklawą Karkonoskiego Parku Narodowego i przed wejściem należy kupić bilet.

ŚNIEŻNE KOTŁY nazywane „Oczami Karkonosza” a także „Kryjówką Ducha Gór” są jednym z najpopularniejszych celów wycieczek. Już na początku XIX w. powstało nad tam  pierwsze schronisko, ale często rujnowały go liczne wichury i uderzenia pioruna. Wielokrotnie przebudowywane teraz służy wyłącznie jako stacja przekaźnikowa.
Po wjeździe kolejką krzesełkową na Szrenicę, do Śnieżnych Kotłów prowadzi szeroka i płaska droga, po której poruszać  się mogą nawet najmniej sprawni turyści. Niesamowite widoki, fantastyczny zapach kosodrzewiny i "krystaliczne powietrze" wynagrodzą wszelkie trudy.
Na dno kotłów prowadzi trudny kamienisty szlak. To miejsce, gdzie często nawet w sierpniu zalega jeszcze śnieg. Stąd jego nazwa. Dwa polodowcowe kotły mają pionowe ściany o wysokości 200 metrów. Na ich dnie znajdują się 3 śnieżne małe stawy. Rozdziela je Grzęda - skalna przegroda. Śnieżne Kotły są rezerwatem ścisłym.  Rośnie tam  niezwykle rzadka roślinność alpejska i arktyczna. Dlatego też nie wolno zbaczać z wytyczonych szlaków. Nad Śnieżnymi Kotłami  są tarasy widokowe, z których przy dobrej widoczności widać miejscowości oddalone o 100 km. Zimą ze względu na częste lawiny, zamknięty jest szlak prowadzący dnem kotłów.


SZRENICA (1362 m n.p.m.) Szczyt pokryty jest granitowymi gołoborzami. Jego wschodnią ścianę tworzy Kocioł Szrenicki, ulubione miejsce "paraglajciarzy", którzy z góry tej często, choć nie leganie, starują. Na Szrenicę dostać się  można pieszo lub kolejką krzesełkową ze Szklarskiej Poręby.
Góra ta jest popularna przede wszystkim wśród narciarzy. SkiArena Szrenica to jeden z największych ośrodków narciarskich nie tylko w Karkonoszach, ale też w Polsce.
Na szczycie Szrenicy stoi prywatne schronisko. Kuchnia szczególnie słynie z pierogów i naleśników z jagodami i bitą śmietaną.

HALA SZRENICKA położona na wysokości od 1150 do 1300 m n.p.m. jest wysokogórską łąką torfową. Idealne miejsce do nauki jazdy na nartach, ale i również do jazdy rekreacyjnej, zwłaszcza w marcowym słońcu. Miłośnicy przyrody znajdą tutaj wiele interesujących gatunków roślin. Natomiast poszukiwacze skarbów, przy odrobinie szczęścia mogą z wśród zwykłych kamieni znaleźć ametyst.
WODOSPAD KAMIEŃCZYKA jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Karkonoszach i najwyższy wodospad po polskiej stronie. Kamieńczyk wypływa na wysokości 1260 m n.p.m. z Hali Szrenickiej i jego źródła znajdują się w ścisłym rezerwacie przyrody. Z wysokości 840 m n.p.m. woda spada 27 metrów w dół trzema kaskadami.  Pod środkową kaskadą jest jama wykopana, prawdopodobnie przed wiekami, przez poszukiwaczy złota. Na dole wodospadu stworzony jest naturalny, blisko 100 metrowy wąwóz. Ze względów bezpieczeństwa wejście do wąwozu Kamieńczyka odbywa się jedynie w kaskach, które za opłatą można wypożyczyć przy zejściu.


Opłaty za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego :
  • opłata normalna jednodniowa 4 zł,
  • ulgowa jednodniowa 2 zł,
  • trzydniowa normalna 8,00 zł ulgowa 4 zł.
  • zbiorowy jednodniowy (dla 10 osób);
  • dla grup z przewodnikiem sudeckim 28,00 zł ulgowa 14 zł.
  • Wejście do Wąwozu Kamieńczyka (kwoty brutto): Opłata normalna  4 zł Opłata ulgowa 2,00 zł Zbiorowe jednorazowe (dla 10 osób) dla grup z przewodnikiem górskim sudeckim 28,00 zł /14 zł

Szczegółowy cennik opłat dostępny jest na stronie http://www.kpnmab.pl/  

 

  | Drukuj

  


Serie zdjęć

Powiązane adresy


Napisz komentarz
Nie masz pozwolenia na pisanie komentarzy.
 

 

 

  START |  NOCLEGI |  HISTORYCZNIE |  AKTYWNIE |  PRZYRODNICZO |  ZDROWO |  WARTO ODWIEDZIĆ |  AKTUALIA |  IT |  REKLAMA |  KONTAKT |  deutch |  english 

 

Copyright & Design 2006 by KAI

Karkonosze Szklarska Poreba Karpacz Jelenia Gora Swieradow Zdroj Karkonosze narty rowery historia wycieczki

Powered by Forbiz 1.7 | ©2002-2006 Forbiz

Karkonosze Szklarska Porba Karpacz Karkonosze Karkonosze Mountains Kopa Szrenica