Szanowni Pastwo, w celu wiadczenia usug na najwyszym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawie dotyczcych cookies oznacza, e bd one zamieszczane w Pastwa urzdzeniu kocowym. Jeli nie wyraaj Pastwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przegldarki internetowej. Dowiedz si wicej.


 

 

GÓRY IZERSKIE
Hala Izerska, Wysoki Kamień, Kopalnia Stanisław, Kopanieckie Mury, Zamek Czocha, Zapora Pilchowicka
 

HALA IZERSKA Przypomina pustkowia Norwegii. To najcenniejsze przyrodnicze miejsce w Górach Izerskich.  W średniowieczu penetrowali ją Walończycy szukający w korycie Izery m.in. rubinów i złota. Prawdziwym skarbem są tu obecnie torfowiska porośnięte m.in. sosną błotną, brzozą karłowatą i kosodrzewiną.  Powstanie torfowisk niektórzy naukowcy łączą z  siedemnastowiecznym osadnictwem. Wtedy to na te tereny  przybyli czescy uchodźcy religijni, którzy wycieli podmokły las świerkowy, porastający te tereny. Spowodowało to podniesienie poziomu wód gruntowych i powstanie torfowisk.   Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć Orła Bielika oraz mieszkające w górach żurawie.
Niegdyś na hali Izerskiej była wieś, zniszczona po 1945 roku. Ślady domostw i gospodarstw widoczne są do dziś dnia.  Ostatnim ocalałym domem  jest obecne schronisko „Chatka Górzystów”. W pobliżu są też dwa schroniska Orle oraz Stóg Izerski, z którego roztacza się panorama na Świeradów i Pogórze Izerskie przy dobrej pogodzie widać strzeliste wieże kościoła w Gőrlitz.

WYSOKI KAMIEŃ Z wysokości 1058 m n.p.m. rozciąga się chyba najpiękniejszy widok na Karkonosze. Panoramę tego pasma można podziwiać w całości. Widać również całkiem nieźle Izery, jak i pogórze.
Jeszcze do lat sześćdziesiątych XX w. stało tu schronisko, które było pod opieką PTTK. Opieka ta nie wypadła jednak najlepiej, ponieważ obiekt popadł w ruinę i trzeba go było rozebrać. Dziś kilku zapaleńców próbuje zrekonstruować schronisko na Wysokim Kamieniu. Jeśli im się to uda  będzie to z pewnością jedno z najpiękniej położonych schronisk w tym rejonie.   

KOPALNIA STANISŁAW Najwyżej położona odkrywkowa kopalnia w Europie (1088 m n.p.m.) Wydobywany jest tam kwarc. To tutaj najłatwiej jest właśnie znaleźć dwie odmiany krzemionki: kryształy górskie oraz agaty.   
Warto tu się również wdrapać ponieważ z Kopalni Stanisław rozciąga się jeden z najpiękniejszych widoków w Górach Izerskich.

KOPANIECKIE MURY
W rejonie szczytu Kozia Szyja we Wsi Kopaniec jest kilkanaście kilometrów kamiennych wałów. W niektórych miejscach maja one nawet 9 metrów wysokości i 3 metry szerokości. Tworzą prawdziwą pajęczynę.
Zagadkę od lat próbują rozwiązać mieszkańcy oraz archeolodzy. Koncepcji było już kilkanaście włącznie z lądowiskiem dla UFO. - Wedle najnowszych ustaleń mury to granice średniowiecznych działek górniczych. Powstały z rumoru skalnego wydobywanego z szybów ustawionych na środku działek.  Teoria ta może się okazać najbliższa prawdy. W rejonie Grzbietu Kamienickiego średniowieczni poszukiwacze skarbów nazywani Walończykami pozostawili setki tajemniczych znaków wykutych w skałach. Aby potwierdzić hipotezę trzeba będzie jeszcze przeprowadzić badania archeologiczne.

ZAMEK CZOCHA Zamek powstał w pierwszej połowie XIII wieku. Wybudowany na granitowej skale nad Kwisą należał do czeskiego króla Wacława II, który przekazał zamek biskupstwu miśnieńskiemu, w 1264 roku wymieniony jest kasztelan Hinko von Leśna. Rozbudowy zamku dokonano w 1306 roku, kiedy zamek należał do rodziny von Biberstein. Był on wybudowany na planie czworoboku i składał się z trójkondygnacyjnego budynku oraz masywnej wieży.. W czasie wojen husyckich warownia była oblegany dwukrotnie. Zdobyta została w 1433 roku przez powstańców pod wodzą Czirnina z Lipy. Jednak rok później właściciel odbił zamek z rąk husytów. W roku 1453 zamek przeszedł na własność Kaspara von Nostitz, który poraz kolejny przebudował zamek. Istniejące zabudowania otrzymały renesansowy wygląd i dobudowano nowy budynek. W czasie wojny trzydziestoletniej umocniono budowlę, dzięki czemu w 1640 roku szwedzcy dragoni nie zdołali go zdobyć. Po wojnie przebudowano wnętrza zamku i nad fosą, przekształconą na zwierzyniec, przerzucono most zwodzony. W roku 1700 zamek przeszedł pod władanie Johanna Hartwigai von Uechtritz, do jego rodziny należał on do 1909 roku. W nocy z 17 na 18 sierpnia 1793 roku pożar zniszczył prawie całkowicie zamek z wyjątkiem kaplicy, kładąc kres jego świetności. Niebawem przystąpiono do jego odbudowy, która trwała do 1798 roku. Zmieniono wówczas dach na barokowy, czterospadowy, podwyższono wieżę.
W 1909 roku zamek kupił drezdeński bankier Ernst von Gütschow. Na jego zlecenie prof. Bodo Ebhardt dokonał rekonstrukcji zamku według ryciny z 1703 roku. Do 1914 roku wykonano szereg prac wykorzystując wiele oryginalnych elementów. www.zamekczocha.pl

ZAPORA PILCHOWICKA Stopień wodny Pilchowice na rzece Bóbr - bo taka jest oficjalna nazwa, jest drugą pod względem wysokości zaporą w Polsce. Decyzję o budowie podjęto po lipcowej powodzi w 1897.  System ochronny był niezbędny o czym przekonano się już w latach 1977 i 1997 podczas kolejnych fal powodziowych. Zapora należy do typu ciężkich kamiennych i jest zbiornikiem powodziowo-energetycznym.  W elektrowni  zainstalowanych jest sześć turbozespołów o mocy 7.585 kW. Wysokość całkowita wynosi 62 metry a długość w koronie 270 metrów.
Całkowita pojemność zbiornika to 50 mln m3 . Powierzchnia zbiornika wynosi 240 ha, a długość 6 km.
Do zapory można dojechać z Jeleniej Góry (kierunek Wleń) około 20 minut jazdy samochodem. Warto się również wybrać pieszo z Jeleniej Góry, przez Siedlęcin przez Park Krajobrazowy Rzeki Bóbr, prawym lub lewym brzegiem. Po drodze liczne punkty widokowe. Czas trwania wycieczki około 3-4 godzin.

 

  | Drukuj

  Napisz komentarz
Nie masz pozwolenia na pisanie komentarzy.
 

 

 

  START |  NOCLEGI |  HISTORYCZNIE |  AKTYWNIE |  PRZYRODNICZO |  ZDROWO |  WARTO ODWIEDZIĆ |  AKTUALIA |  IT |  REKLAMA |  KONTAKT |  deutch |  english 

 

Copyright & Design 2006 by KAI

Karkonosze Szklarska Poreba Karpacz Jelenia Gora Swieradow Zdroj Karkonosze narty rowery historia wycieczki

Powered by Forbiz 1.7 | ©2002-2006 Forbiz

Karkonosze Szklarska Porba Karpacz Karkonosze Karkonosze Mountains Kopa Szrenica