Karkonosze Szklarska Poręba Karpacz Góry Izerskie Świeradów Zdrój

http://karkonosz.pl/index.php?type=preview&area=1&p=articles&id=33


KARKONOSKI PARK NARODOWY - część wschodnia
Kowary, Karpacz, Podgórzyn
 

KOCIOŁ ŁOMNICZKI to największy kocioł karkonoski pochodzenia lodowcowego, którego krawędzie sięgają wysokości 1300 m n.p.m. a dno o 100 m niżej. Tu swój początek ma potok Łomniczka tworzący jar, opadający licznymi kaskadami 300 m w dół. Na zachodniej ścianie kotła usytuowano symboliczny górski cmentarz, jedyny taki w Polsce, poświęcony ludziom związanym z Karkonoszami. Zimą w kotle schodzą lawiny, dlatego wówczas obowiązuje tam zakaz wstępu. Latem spacer również nie należy do najłatwiejszych. Miejsce to od wieków fascynowało poszukiwaczy złota oraz kamieni szlachetnych. U wejścia do kotła usytuowano schronisko.
 
ŚNIEŻKA (1602 m n.p.m.) To miejsce magiczne. Góra pielgrzymów. Na jej szczycie wzniesiono kaplicę św. Wawrzyńca (1861r.) Śnieżka według statystyk przez 296 dni jest otoczona chmurami. Kiedy jednak niebo jest bezchmurne, widoczność często przekracza 100 km. Średnioroczna temperatura nieco przekracza 0 stopni Celsjusza. Zdarzało  się niejednokrotnie, że śnieg potrafił tam padać w lipcowe, czy sierpniowe dni. Szczyt jest rezerwatem ścisłym Parku Narodowego. Skały porośnięte są alpejską i polarną roślinnością. Na szczycie jest kaplica Św. Wawrzyńca, schronisko i stacja Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z ekspozycją urządzeń meteorologicznych dla zwiedzających.

RÓWNIA POD ŚNIEŻKĄ płaskowyż pod najwyższą górą Sudetów. W najszerszym miejscu ma prawie 3 km długości. Miejsce to jest bardzo podmokłe. Znajdują się tu torfowiska nawet o średnicy 50 metrów. Ponieważ zachowało się tam wiele cennych gatunków roślin, jest to teren rezerwatu ścisłego. Biorą tu swój początek rzeki Biała Łaba, Upa i Łomnica. Po środku Równi, zwanej również  Białą Łąką, stoi schronisko Lucni Bouda. Na Równi pod Śnieżką usytuowano jedno z kilku granicznych, górskich przejść turystycznych.

KOCIOŁ MAŁEGO STAWU  miejsce urokliwe o każdej porze roku bez względu na porę dnia i pogodę. Kocioł Małego Stawu jest jednym z najpiękniejszych miejsc Karkonoszy. Niewielkie górskie jeziorko od południa i zachodu otoczone stromymi skalnymi ścianami i żlebami, którymi zimą schodzą liczne lawiny. Obok stawu, na miejscu starej chaty pasterskiej wybudowano schronisko „Samotnia” (1670r.). nieopodal usytuowane jest drugi z kotłów z dużym stawem.

PRZEŁĘCZ KARKONOSKA to sam środek Karkonoszy (1198 m n.p.m.). Prowadzi do niej Droga Celna.  Od czeskiej strony można dojechać samochodem. Po polskiej stronie ruch odbywa się tylko pieszo. W trakcie działań wojennych drogę budowali polscy, francuscy i rosyjscy jeńcy wojenni. Na samej przełęczy usytuowane są schroniska: polskie i czeskie. Jest tam także turystyczne (piesze, rowerowe i narciarskie) przejście graniczne.


Opłaty za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego :
  • opłata normalna jednodniowa 4 zł,
  • ulgowa jednodniowa 2 zł,
  • trzydniowa normalna 8,00 zł ulgowa 4 zł.
  • zbiorowy jednodniowy (dla 10 osób);
  • dla grup z przewodnikiem sudeckim 28,00 zł ulgowa 14 zł.
  • Wejście do Wąwozu Kamieńczyka (kwoty brutto): Opłata normalna  4 zł Opłata ulgowa 2,00 zł Zbiorowe jednorazowe (dla 10 osób) dla grup z przewodnikiem górskim sudeckim 28,00 zł /14 zł

Szczegółowy cennik opłat dostępny jest na stronie http://www.kpnmab.pl/  

 

  | Drukuj

  


Serie zdjęć


Napisz komentarz
Nie masz pozwolenia na pisanie komentarzy.