Karkonosze Szklarska Poręba Karpacz Góry Izerskie Świeradów Zdrój

http://karkonosz.pl/index.php?type=preview&area=1&p=articles&id=41


DUCH GÓR WŁADCA KARKONOSZY
 

Czesi zwą go Krkonos. Niemcy Rübezahl, a Polacy Rzepiórem lub Karkonoszem. Niektórzy zwą go też Liczyrzepą, ale biada im, bowiem imię to jest wielce obraźliwe dla Ducha Gór, który może się srodze zemścić. Doświadczył tego pewien szewc z Lubawki,   który żartował z imienia Ducha Gór i o mały włos nie zawisł na szubienicznym wzgórzu nieopodal Jeleniej Góry. A wszystko to przez pewną śliczną pannę, w której nasz Karkonosz zakochał się wiele stuleci temu, kiedy ludzie zawędrowali w Karkonosze. Panna obiecała Duchowi Gór, że go poślubi jak ten policzy wszystkie rzepy na polu. Słowa jednak nie dotrzymała i uciekła z zamku Karkonosza kiedy on spełniał wyznaczone przez pannę zadanie.

Duch Gór Karkonoszy ma wiele imion tak jak wiele różnych postaci może przybierać. W jednej chwili jest gnomem i upiorem, aby w oka mgnieniu stać się pięknym młodzieńcem lub też dobrotliwym starcem przechadzającym się po karkonoskich lasach. Równie zmienne są nastroje Ducha Gór. Nasz Karkonosz może być wspaniałomyślny i za drobną pomoc odwdzięczyć się rzucając w turystę złotymi kamieniami, ale może być też mściwy i głupi. Ale te złe cechy nie wynikają z jego złego charakteru, lecz braku zrozumienia cech i postaw ludzkich. Duch Gór jest prostym gnomem, dla którego białe jest białym a czarne czarnym. Za dobre więc wynagradza, a za złe uczynki karze.   Pamiętajcie o tym wędrując po karkonoskich szlakach. A szczególną powagę zachowajcie w Śnieżny Jamach zwanych współcześnie Śnieżnymi Kotłami, gdzie jest dom władcy Karkonoszy. Nie każde ludzkie oko dojrzy przepych tej budowli. Trzeba mieć otwarty umysł i serce oraz czyste intencje. Wówczas można zobaczyć wielkość Karkonoszy ich potęgę i piękno ogrodu jaki stworzył Duch Gór.Wystawa stała: "W Królestwie Ducha Gór"  Duch Gór widziany oczami współczesnych polskich artystów plastyków.
Wystawie towarzyszą, aż cztery wydawnictwa: katalog pt. "W królestwie Ducha Gór", pierwsze polskie tłumaczenia legend o Duchu Gór zebrane przez J. Praetoriusa i J.K.A. Müsausa oraz teksty źródłowe zebrane przez K. Zachera.
na wystawieMuzeum Karkonoskie
Dom Carla i Gerharta Hauptmannów / Szklarska Poręba
ul. 11 Listopada 23
tel./fax (075)717 26 11
* wtorek, czwartek, piątek - 9:00-15:30
* środa, sobota, niedziela - 9:00-16:30
 * poniedziałek - muzeum nieczynne
bilety
 * normalny - 4 PLN
 * ulgowy - 2 PLN
 * rodzinny - 6 PLN
 * w środy - wstęp wolny
Karnet wstępu do muzeum i wszystkich jego oddziałów - 8 zł

 

  | Drukuj

  


Powiązane adresy


Napisz komentarz
Nie masz pozwolenia na pisanie komentarzy.