Karkonosze Szklarska Poręba Karpacz Góry Izerskie Świeradów Zdrój

http://karkonosz.pl/index.php?type=preview&area=1&p=articles&id=28


ZIMOWE SZALEŃSTWO
narciarstwo zjazdowe, klasyczne, skituring, skialpinizm
 

Narciarstwo zjazdowe, snowboard, narciarstwo klasyczne, skituring – tego wszystkiego można spróbować w Karkonoszach.
Wiodącymi miejscowościami są Karpacz i Szklarska Poręba i ich dwa ośrodki narciarskie: Śnieżka 1602 oraz SkiArena Szrenica oferujące ponad 40 km tras zjazdowych dla amatorów jak i  zawansowanych narciarzy.
W obu miejscowościach zimą przygotowanych jest prawie 300 km tras biegowych z homologacją FIS. Prawdziwą mekką narciarstwa klasycznego jest ośrodek w Szklarskiej Porębie – Jakuszycach, gdzie w pierwszy weekend marca rozgrywana jest jedna z największych imprez narciarskich w Europie – Bieg Piastów.  Ośrodek w Jakuszycach oferuje ponad 250 km tras biegowych zaliczanych do najlepszych i jednych z najpiękniejszych w Europie. Jakuszyce upodobali sobie także miłośnicy psich zaprzęgów tworząc w sąsiedztwie Polany Jakuszyckiej swój zimowy ośrodek treningowy.


NARCIARSTWO ZJAZDOWE  Karkonosze oferują ponad 40 km tras i stoków narciarskich o różnym stopniu trudności. Największymi ośrodkami są SkiArena Szrenica w Szklarskiej Porębie i Śnieżka 1602 w Karpaczu oferujące najdłuższe nartostrady o różnym stopniu trudności. W Karpaczu, Szklarskiej Porębie i Świeradowie-Zdrój są też liczne stoki dla początkujących narciarzy. Swoje usługi oferują doskonale wykształceni instruktorzy narciarstwa i snowboardu oraz liczne wypożyczalnie sprzętu sportowego.

NARCIARSTWO KLASYCZNE  Szklarska Poręba-Jakuszyce i Góry Izerskie to mekka narciarstwa klasycznego Środkowej Europy. Jest tutaj ponad 250 km tras biegowych w tym część z homologacją  FIS. Na Polanie Jakuszyckiej w pierwszy weekend marca rozgrywany jest Bieg Piastów zaliczany do najważniejszych masowych biegów długodystansowych w Europie.
Trasy do uprawiania narciarstwa klasycznego są również w Karpaczu Górnym. Tam też organizowane są zawody juniorów w kombinacji norweskiej: skoków i biegów narciarskich. Trasy biegowe przygotowywane są także w rejonie Kowar w Karkonoszach i Kopańca w Górach Izerskich.

SKITURING I SKIALPINIZM  Karkonosze są wymarzonym miejscem do skituringu. Doskonale do tego nadają się wszystkie szlaki turystyczne. Ukształtowanie terenu pozwala zarówno na narciarskie wędrówki, jak i liczne zjazdy. Bardziej doświadczeni mogą swych sił spróbować także uprawiając skiapinizm. Pamiętać jednak należy o zachowaniu bezpieczeństwa.

TURYSTYKA PIESZA  Karkonosze, Góry Izerskie czy Rudawy Janowickie do wedrówek nadają o każdej porze roku.  Setki kilometrów szlaków z wieloma punktami widokowymi są przeznaczone zarówno dla turystów doświadczonych jak i dopiero początkujących i spacerowiczów. Jednak zawsze przed wyjściem w góry należy sprawdzić aktualne warunki na trasie wędrówki. Pomocą zawsze służą ratownicy górscy.

PSIE ZAPRZEGI  Góry Izerskie są wymarzonym miejscem do uprawiania tej dyscypliny sportu. Obszar ten nazywany jest polska alaską i dla tego właśnie przy Polanie Jakuszyckiej powstał centralny ośrodek treningowy psich zaprzęgów. Od grudnia do marca niemal w każdy weekend spotkać tam można wielu zawodników trenujących ze swoimi psami.  Kilka razy w sezonie organizowane są zawody psich zaprzęgów, także rangi światowej.


Instruktor i Wypożyczalnia nart i snowboardu
Szklarska Poręba ul. Turystyczna 26
tel. 0606 526  248
przy dolnej stacji kolei linowej na Szrenicę

 

  | Drukuj

  


Powiązane adresy


Napisz komentarz
Nie masz pozwolenia na pisanie komentarzy.