to największy kocioł karkonoski pochodzenia lodowcowego, którego krawędzie sięgają wysokości 1300 m n.p.m. a dno o 100 m niżej. Tu swój początek ma potok Łomniczka tworzący jar, opadający licznymi kaskadami 300 m w dół. Na zachodniej ścianie kotła usytuowano symboliczny górski cmentarz, jedyny taki w Polsce, poświęcony ludziom związanym z Karkonoszami. Zimą w kotle schodzą lawiny, dlatego wówczas obowiązuje tam zakaz wstępu. Latem spacer również nie należy do najłatwiejszych. Miejsce to od wieków fascynowało poszukiwaczy złota oraz kamieni szlachetnych. U wejścia do kotła usytuowano schronisko.
To miejsce magiczne. Góra pielgrzymów. Na jej szczycie wzniesiono kaplicę św. Wawrzyńca (1861r.) Śnieżka według statystyk przez 296 dni jest otoczona chmurami. Kiedy jednak niebo jest bezchmurne, widoczność często przekracza 100 km. Średnioroczna temperatura nieco przekracza 0 stopni Celsjusza. Zdarzało się niejednokrotnie, że śnieg potrafił tam padać w lipcowe, czy sierpniowe dni. Szczyt jest rezerwatem ścisłym Parku Narodowego. Skały porośnięte są alpejską i polarną roślinnością. Na szczycie jest kaplica Św. Wawrzyńca, schronisko i stacja Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z ekspozycją urządzeń meteorologicznych dla zwiedzających.
płaskowyż pod najwyższą górą Sudetów. W najszerszym miejscu ma prawie 3 km długości. Miejsce to jest bardzo podmokłe. Znajdują się tu torfowiska nawet o średnicy 50 metrów. Ponieważ zachowało się tam wiele cennych gatunków roślin, jest to teren rezerwatu ścisłego. Biorą tu swój początek rzeki Biała Łaba, Upa i Łomnica. Po środku Równi, zwanej również Białą Łąką, stoi schronisko Lucni Bouda. Na Równi pod Śnieżką usytuowano jedno z kilku granicznych, górskich przejść turystycznych.
miejsce urokliwe o każdej porze roku bez względu na porę dnia i pogodę. Kocioł Małego Stawu jest jednym z najpiękniejszych miejsc Karkonoszy. Niewielkie górskie jeziorko od południa i zachodu otoczone stromymi skalnymi ścianami i żlebami, którymi zimą schodzą liczne lawiny. Obok stawu, na miejscu starej chaty pasterskiej wybudowano schronisko „Samotnia” (1670r.). nieopodal usytuowane jest drugi z kotłów z dużym stawem.
to sam środek Karkonoszy (1198 m n.p.m.). Prowadzi do niej Droga Celna. Od czeskiej strony można dojechać samochodem. Po polskiej stronie ruch odbywa się tylko pieszo. W trakcie działań wojennych drogę budowali polscy, francuscy i rosyjscy jeńcy wojenni. Na samej przełęczy usytuowane są schroniska: polskie i czeskie. Jest tam także turystyczne (piesze, rowerowe i narciarskie) przejście graniczne.