standard-title RUDAWY JANOWICKIE

RUDAWY JANOWICKIE

SOKOLIKI i KRZYŻNA GÓRA

Od wschodu Sudety Zachodnie zamykają wyjątkowo malownicze Rudawy Janowickie, których piękno doceniła w XIX w rodzina królewska Prus włączając masyw do programu sentymentalnego kształtowania krajobrazu. Do dziś spotkać można ślady platform widokowych , które były ulubionym celem podczas romantycznych spacerów i schadzek. Główny grzbiet Rudaw rozciąga się od Przełęczy Kowarskiej po Dolinę Bobru. Jednym z magnesów przyciągających tu turystów są zgrupowania granitowych skałek, na których pierwsze kroki stawiali najbardziej znani polscy alpiniści. Dwie najsławniejsze góry to Krzyżna Góra (654 m n.p.m) i Sokolik (642 m n.p.m) zwane często Sokolikami lub Biustem Brigitte Bardot a także Cycengebirge, z daleka bowiem przypominają kobiece piersi. Z Sokolika, na którego szczyt prowadzą metalowe, spiralne schodki zbudowane sto lat temu, rozciąga się przepiękny widok na Rudawy, Góry Kaczawskie, Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską Uwaga Warto również wspiąć się na bliźniaczą Krzyżną Górę, na której szczycie stoi ustawiony w 1830 r. wielki metalowy krzyż, po to aby żona księcia Wilhelma Marie Anne widziała go z okien swoich komnat w Karpnikach. Na zboczach góry stał kiedyś średniowieczny zamek Sokolec, którego ruiny można zobaczyć do dziś. Ze szczytu Krzyżnej Góry rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na Karkonosze, który z pewnością rekompensuje trudy wspinaczki.

KOLOROWE JEZIORKA

Będąc w Rudawach Janowickich nie można przeoczyć Kolorowych Jeziorek powstałych po intensywniej eksploatacji pirytów, krystalicznych siarczków żelaza, zwanych również złotem głupców, grudki bowiem przypominały złoto. Eksploatacja zakończyła się na pocz. XX w. a wyrobiska zapełniono wodą, która rozpuściła związki chemiczne przybierając niesamowite kolory. Pierwsze Jeziorko od strony Rędzin to okresowy Zielony Stawek, niżej znajduje się niewielkie Błękitne Jeziorko, którego szmaragdowa barwa przepięknie współgra z otaczającym je laskiem, tworząc niezwykle nastrojowe miejsce. Niedaleko od Błękitnego Jeziorka znajduje się najstarsza i najbardziej malownicza kopalnia Hoffnung. Wchodząc na jej teren trudno oprzeć się kosmicznemu klimatowi stworzonemu przez nagie zbocza i urwiska o rdzawo-żółtym zabarwieniu, pośród których podziwiać można Purpurowe Jeziorka. Kopalnia Hoffnung jest również wymarzonym miejscem dla kolekcjonerów minerałów, którzy mogą tu znaleźć fluoryty, chalkopiryty i piryty.

KOMPLEKS SANATORYJNY

Takie budynki już nie powstają jak te, które są niewątpliwą ozdobą krajobrazu w Kowarach – Wojkowie. Budynek „Wysoka Łąka” powstał w 1902 roku, a architekt wzorował się na podobnym obiekcie ze szwajcarskiego Davos. Murowano-drewaniany obiekt z licznymi szczytami i wieżyczkami od początku został zaprojektowany jako obiekt sanatoryjny i taką funkcję pełni do dziś. Całość otacza park, a z tarasów rozciąga się widok na Karkonosze. Obok stoi drugi podobny budynek 20 lat młodszy, w którym obecnie znajduje się szpital „Bukowiec”, a który także był projektowany na potrzeby sanatorium.

Opinie  |  Informacje: Brak utworzonych elementów, dodaj kilka.