jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Karkonoszach i najwyższy wodospad po polskiej stronie. Kamieńczyk wy
nazywane „Oczami Karkonosza” a także „Kryjówką Ducha Gór” są jednym z najpopularniejszych celów wycieczek. Już na początku XIX w. powstało nad tam pierwsze schronisko, ale często rujnowały go liczne wichury i uderzenia pioruna. Wielokrotnie przebudowywane teraz służy wyłącznie jako stacja przekaźnikowa.
Po wjeździe kolejką krzesełkową na Szrenicę, do Śnieżnych Kotłów prowadzi szeroka i płaska droga, po której poruszać się mogą nawet najmniej sprawni turyści. Niesamowite widoki, fantastyczny zapach kosodrzewiny i „krystaliczne powietrze” wynagrodzą wszelkie trudy.
Na dno kotłów prowadzi trudny kamienisty szlak. To miejsce, gdzie często nawet w sierpniu zalega jeszcze śnieg. Stąd jego nazwa. Dwa polodowcowe kotły mają pionowe ściany o wysokości 200 metrów. Na ich dnie znajdują się 3 śnieżne małe stawy. Rozdziela je Grzęda – skalna przegroda. Śnieżne Kotły są rezerwatem ścisłym. Rośnie tam niezwykle rzadka roślinność alpejska i arktyczna. Dlatego też nie wolno zbaczać z wytyczonych szlaków. Nad Śnieżnymi Kotłami są tarasy widokowe, z których przy dobrej widoczności widać miejscowości oddalone o 100 km. Zimą ze względu na częste lawiny, zamknięty jest szlak prowadzący dnem kotłów.