Spacer po cieplickich zdrojach najwygodniej rozpocząć w centrum od Placu Piastowskiego, gdzie stoi Pałac Schaffgotchów (1784-88). Budowlę wzniesiono na miejscu poprzedniej siedziby rodu, która spłonęła podczas wielkiego pożaru. Nad wejściem do tego pięknego, klasycystycznego obiektu znajdują się dwa kartusze herbowe. Obiekt nie jest udostępniony do zwiedzania, mieści się tam wydział Politechniki Wrocławskiej.
Na przeciwległych krańcach placu stoją dwa kościoły. Kościół św. Jana Chrzciciela wzniesiony został w latach 1712-1714 przez dawnych gospodarzy Cieplic – zakon cystersów. Kościół ma wyposażenie rokokowe. W środku warto zwrócić uwagę na obraz w ołtarzu głównym autorstwa Michała Willmanna, zwanego śląskim Rafaelem.
Kościół ewangelicki jest bardzo skromnie wyposażony w rokokowe zdobienia i meble.
Jedną z niewątpliwych atrakcji zwłaszcza w okresie od wiosny do jesieni, jest park zdrojowy przylegający do Placu Piastowskiego i pałacu Scharffgochów. To ulubione miejsce spacerów jeleniogórzan i kuracjuszy korzystających z cieplickich wód.
Pierwsze wzmianki o przypałacowym ogrodzie francuskim pochodzą z połowu XVIII w. W 1838 r. park został gruntownie przebudowany wg założeń stylu angielskiego.
Centralnym punktem parku jest Galeria i Teatr. To obiekt klasycystyczny zaprojektowany przez Carla Gottfrieda, a wybudowany w 1799 r. znajduje się tam obecnie restauracja oraz scena animacji Teatru Jeleniogórskiego, na której dość często organizowane są też kameralne koncerty.
Spacerując główną aleją parku dojdziemy do ulicy. Po drugiej jej stronie rozpoczyna się drugi kompleks parkowy nazwany norweskim od pawilonu jaki został tam wybudowany na początku XX wieku na wzór restauracji “Frogenersaeteren”, znajdującej się nieopodal Oslo. Mieści się w nim obecnie Muzeum Przyrodnicze.