standard-title Zimowe szaleństwo

Zimowe szaleństwo

Narciarstwo zjazdowe, snowboard, narciarstwo klasyczne, skituring – tego wszystkiego można spróbować w Karkonoszach.
Wiodącymi miejscowościami są Karpacz i Szklarska Poręba i ich dwa ośrodki narciarskie: Śnieżka 1602 oraz SkiArena Szrenica oferujące ponad 40 km tras zjazdowych dla amatorów jak i  zawansowanych narciarzy. 
W obu miejscowościach zimą przygotowanych jest prawie 300 km tras biegowych z homologacją FIS. Prawdziwą mekką narciarstwa klasycznego jest ośrodek w Szklarskiej Porębie – Jakuszycach, gdzie w pierwszy weekend marca rozgrywana jest jedna z największych imprez narciarskich w Europie – Bieg Piastów.  Ośrodek w Jakuszycach oferuje ponad 250 km tras biegowych zaliczanych do najlepszych i jednych z najpiękniejszych w Europie. Jakuszyce upodobali sobie także miłośnicy psich zaprzęgów tworząc w sąsiedztwie Polany Jakuszyckiej swój zimowy ośrodek treningowy.

Karkonosze oferują ponad 40 km tras i stoków narciarskich o różnym stopniu trudności. Największymi ośrodkami są SkiArena Szrenica w Szklarskiej Porębie i Śnieżka 1602 w Karpaczu oferujące najdłuższe nartostrady o różnym stopniu trudności. W Karpaczu, Szklarskiej Porębie i Świeradowie-Zdrój są też liczne stoki dla początkujących narciarzy. Swoje usługi oferują doskonale wykształceni instruktorzy narciarstwa i snowboardu oraz liczne wypożyczalnie sprzętu sportowego.

Szklarska Poręba-Jakuszyce i Góry Izerskie to mekka narciarstwa klasycznego Środkowej Europy. Jest tutaj ponad 250 km tras biegowych w tym część z homologacją  FIS. Na Polanie Jakuszyckiej w pierwszy weekend marca rozgrywany jest Bieg Piastów zaliczany do najważniejszych masowych biegów długodystansowych w Europie.
Trasy do uprawiania narciarstwa klasycznego są również w Karpaczu Górnym. Tam też organizowane są zawody juniorów w kombinacji norweskiej: skoków i biegów narciarskich. Trasy biegowe przygotowywane są także w rejonie Kowar w Karkonoszach i Kopańca w Górach Izerskich.

Karkonosze są wymarzonym miejscem do skituringu. Doskonale do tego nadają się wszystkie szlaki turystyczne. Ukształtowanie terenu pozwala zarówno na narciarskie wędrówki, jak i liczne zjazdy. Bardziej doświadczeni mogą swych sił spróbować także uprawiając skiapinizm. Pamiętać jednak należy o zachowaniu bezpieczeństwa.

Karkonosze, Góry Izerskie czy Rudawy Janowickie do wedrówek nadają o każdej porze roku.  Setki kilometrów szlaków z wieloma punktami widokowymi są przeznaczone zarówno dla turystów doświadczonych jak i dopiero początkujących i spacerowiczów. Jednak zawsze przed wyjściem w góry należy sprawdzić aktualne warunki na trasie wędrówki. Pomocą zawsze służą ratownicy górscy.

 Góry Izerskie są wymarzonym miejscem do uprawiania tej dyscypliny sportu. Obszar ten nazywany jest polska alaską i dla tego właśnie przy Polanie Jakuszyckiej powstał centralny ośrodek treningowy psich zaprzęgów. Od grudnia do marca niemal w każdy weekend spotkać tam można wielu zawodników trenujących ze swoimi psami.  Kilka razy w sezonie organizowane są zawody psich zaprzęgów, także rangi światowej.

Instruktor i Wypożyczalnia nart i snowboardu
Szklarska Poręba ul. Turystyczna 26
tel. 0606 526 248
przy dolnej stacji kolei linowej na Szrenicę

Opinie  |  Informacje: Brak utworzonych elementów, dodaj kilka.